Z dnešnej situácie vyplýva, že práve studený front sa už nachádza nad naším územím a ovplyvňuje západné časti Slovenska. K posledným zmenám však nedošlo, takže počas noci na sobotu sme na západnom až severozápadnom Slovensku nezažili tak závažnú situáciu, ako sme očakávali. Dôvodom bola inhibičná vrstva (CIN), ktorá bránila vzniku konvekcie. Čo je však už viac-menej isté, je dnešný vývoj a vieme, kde začne.
S postupom studeného frontu smerom na východ sa začnú vytvárať niekoľko búrkových jadier, ktoré sa veľmi rýchlo spoja do búrkového systému. Hrozia aj silné supercelárne búrky, ktoré môžu produkovať veľké krúpy s priemerom od 2 do 6 cm a taktiež aj downbursty. Tie sa môžu vyskytovať aj v búrkovom systéme, kde budú zabudované. S príchodom popoludnia sa vytvorí dlhá búrková línia, ktorá bude postupovať od západu až severozápadu smerom na východ a juhovýchod. Najrizikovejšie časti Slovenska sú na juhu stredného a najmä východného Slovenska, kde budú aj veľmi vysoké hodnoty helicity s vyššou rotáciou.
Na strednom a východnom Slovensku sa budú búrky vyskytovať počas celého popoludnia a neskorého večera. Okrem spomínaných krúp a vetra prinesú aj veľmi silné prívalové zrážky. Na čele búrkového systému, kde sa bude vytvárať výrazná línia búrok, sa očakáva aj ohýbanie tejto línie do tvaru bow echa, pričom môže dôjsť k veľmi silným nárazom vetra, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť až 100-120 km/h a môžu byť spojené aj s krupobitím. Informácie o aktuálnych zrážkach a búrkach si môžete pozrieť na našom RadarMeteo.
Komentáre